Budżet obywatelski – podstawowe informacje

Nieznajomość prawa szkodzi – każdy z nas świetnie zna to powiedzenie, jednak zazwyczaj kojarzymy je z czymś nieprzyjemnym. Jeśli nie znamy jakiegoś przepisu prawa, może się to skończyć nieciekawie dla nas. Tymczasem działa to też w drugą stronę – jeśli nie znamy dobrze możliwości prawa, też sobie szkodzimy. Jedną z możliwości, którą warto poznać, jest budżet obywatelski – http://budzet-obywatelski.pl/.

Budżet obywatelski – ciekawa możliwość

Szanse na coś lepszego daje na pewno budżet obywatelski, o którym ostatnio wiele się mówi. Co to właściwie jest? Otóż budżet obywatelski jest to demokratyczny proces dyskusji oraz decydowania, w jaki sposób ma zostać wydana część bądź całość pieniędzy z budżetu danej społeczności. Najczęściej odnosi się to do miasta.

Budżet obywatelski – skutki

Co powyższa definicja oznacza w praktyce i jakie skutki przynosi? Otóż przede wszystkim społeczeństwo ma w ten sposób dość duży wpływ na finanse miasta. Co więcej – zadania, które poddane są głosowaniu muszą przynieść pożytek publiczny i zazwyczaj związane są z występowaniem problemu w danym miejscu. Zatem, nawet jeśli nasz projekt albo to, na co głosowaliśmy nie wygra, to i tak możemy mieć pewność, że pieniądze pójdą na coś, co przyniesie nam, jako miastu, korzyść.

Budżet obywatelski – zalety

Widać już zatem wyraźnie, że przy wprowadzeniu budżetu obywatelskiego zadowolenie obywateli ze sprawowanych rządów zdecydowanie rośnie. Wiadomo, na co idzie część pieniędzy, idą one ponadto na coś, co każdemu może się przydać. Nawet jeśli bowiem nie w tym momencie, to może przecież w przyszłości nowy plac zabaw dla dzieci przyda się np. dzieciom naszej najbliżeszej przyjaciółki.

Related posts