Budżet obywatelski: złóż wniosek na czas

Budżet obywatelski to jedna ze skuteczniejszych metod na pozyskanie wartościowego miejsca do zabaw lub też inwestycje, które są przydatne dla mieszkańców osiedli. Należy jednak pamiętać, by w porę złożyć dokumenty. Grafik jest ustalany indywidualnie dla każdego miasta.

Na czym polega budżet obywatelski?

Najprościej mówiąc jest to pula środków do wykorzystania przez samych mieszkańców danego regionu. W końcu to oni powinni najlepiej wiedzieć, czego im potrzeba i jak sobie radzić. Ta idea przyświeca tym projektom, które z roku na rok staja się coraz popularniejsze. Budżet obywatelski funkcjonuje praktycznie w każdej gminie w Polsce. To realna szansa na to, by w naszej okolicy tworzyły się inwestycje o kluczowym znaczeniu, jak place zabaw, siłownia na świeżym powietrzu, parkingi i wiele innych. Budżet obywatelski jest więc jednym z popularniejszych przedsięwzięć. Zasady wyglądają podobnie. Trzeba złożyć wniosek wraz z kosztorysem do magistratu, a jeśli projekt przejdzie kwalifikacje pod kątem formalnym odbędzie się głosowanie. Projekty będą mogli wybierać mieszkańcy danego miasta (i tylko oni), którzy ukończyli 18 rok życia. Będzie można głosować przez internet lub też złożyć wniosek osobiście w urzędzie miasta lub gminy. Tyle w teorii. W praktyce jednak każde miasto ma nieco inne zasady. Kwota, która jest do dyspozycji również jest zmienna. W mniejszych miastach często jest tylko jeden projekt, na który będzie można otrzymać dofinansowanie. W większych regionach często jest więcej pieniędzy do wykorzystania. Czasem każda dzielnica będzie mogła liczyć na środki, które wykorzysta na wybrane cele. Są też różne wymogi formalne i dokumenty, które trzeba złożyć. Z tego właśnie powodu należy dokładnie czytać informacje pojawiające się w urzędzie miasta lub tez śledzić stronę www magistratu. Jest to o tyle ważne, że w każdy mieście są nieco inne terminy. Trzeba być więc na bieżąco, bo stosunkowo łatwo można przespać czas potrzebny na składanie wniosków. Zasady są tu bezwzględne. Jeśli ktoś się spóźni, kolejna szansa na zrealizowanie inwestycji pojawi się dopiero w kolejnym roku. Lepiej więc do tego nie dopuścić.

Nie wiesz jak zabrać się za formalności? Poproś o pomoc

Choć formalności wydają się bardzo skomplikowane, a wnioski często są odrzucane z powodów proceduralnych, to są sposoby, by w jakiś sposób temu zapobiegać. Jednym z nich jest poproszenie o pomoc potencjalnego usługodawcy. Przykładowo, jeśli chcemy by na naszym osiedlu powstał plac zabaw, najlepiej poprosić o pomoc firmę, która zajmuje się montażem takich obiektów. Korzyść będzie podwójna – firma pomoże nam uporać się z dokumentami, a w razie jeśli projekt pomyślnie przejdzie przez głosowanie usługodawca będzie mógł na nim zarobić.

Related posts