Dlaczego maluchy tak bardzo lubią plac zabaw?

Mogłoby się wydawać, że w dobie wszechobecnych komputerów, telewizorów i innych elektronicznych zabawek, dzieci nie będą już czerpały radości ze spędzania czasu na dworze. Nic bardziej mylnego, place zabaw wciąż cieszą się ogromną popularnością, a na dodatek powstaje ich coraz więcej.

Zawsze miło bawić się z kimś w swoim wieku

Coraz częściej małżeństwa decydują się na posiadanie tylko jednego dziecka, a wtedy nie ma ono rodzeństwa, z którym mogłoby się bawić. Jeżeli rodzice nie mają znajomych lub rodziny z dziećmi w tym samym wieku, wtedy maluch często musi bawić się sam lub z dorosłymi. Dlatego wyjście na plac zabaw zawsze wiąże się dla niego z przyjemnym spotkaniem z rówieśnikami. Dzięki temu dziecko uczy się też wspólnych zabaw i kontaktu z innymi. Później w momencie gdy pójdzie do przedszkola lub szkoły, będzie potrafiło nawiązywać kontakt z innymi dziećmi, będzie się umiało socjalizować i nie będzie dla niego problemu to, żeby nie jest sam, a wychowawca zwraca uwagę na wszystkie dzieci.

Kolorowo i radośnie, a to lubią dzieci

Przede wszystkim maluchy lubią, kiedy otaczają ich kolorowe barwy, kiedy ciągle coś się dzieje, a na każdym kroku nie słyszą zakazów i nakazów. Idealnym miejscem do tego jest właśnie plac zabaw, gdzie jest dużo kolorowych i ciekawych urządzeń. A na dodatek dzieci mają tam więcej swobody. Mogą bowiem więcej biegać, nikt nie ma do nich pretensji, gdy coś krzykną. Maluchy mogą się więc wyszaleć i dzięki temu później w domu są zazwyczaj spokojniejsze. To miejsce, gdzie jest zawsze radośnie, bo nawet jeśli dziecko się przewróci, to najczęściej po chwili płaczu i tak wraca do zabawy. W końcu nie chce tracić czasu na niepotrzebne użalanie się, kiedy czekają koledzy, którzy już zachęcają do dalszej zabawy.

Miejsce, gdzie rodzice mają spokojniej

Można by pomyśleć, że skoro dzieci bardziej szaleją na placu zabaw, to rodzice mają więcej roboty. Okazuje się jednak, że dzięki temu, że nowoczesne place zabaw są projektowane tak, aby maluchy były maksymalnie bezpieczne, rodzic może na chwilę usiąść na ławce i odpocząć, przyglądając się czy dziecku nic złego się nie dzieje. Tym samym może przez chwilę spokojnie posiedzieć i po prostu odpocząć, a to jest zawsze cenne przy dzieciach, które najczęściej są bardzo absorbujące i wymagają stuprocentowej uwagi.

Related posts