Plac zabaw musi być wybudowany w odpowiednim miejscu i spełniać konkretne normy

Trwa czas budżetów obywatelskich, kiedy mieszkańcy miast czy konkretnych dzielnic mogą zgłaszać swoje projekty, do tego, co ma powstać w okolicy ich domu. Wiele osób wykorzysta to, aby zgłosić projekt placu zabaw, ponieważ tych zawsze brakuje dla najmłodszych. Dobrze jest jednak wiedzieć, że aby mógł powstać, muszą zostać spełnione określone normy.

Gdzie może powstać miejsce zabaw dla dzieci?

Przede wszystkim niezwykle istotne jest miejsce, gdzie zostaną postawione urządzenia i powstanie ciekawy, nowy plac zabaw dla najmłodszych. Są przepisy, które mówią o tym, jak powinno wyglądać takie miejsce. Przede wszystkim musi być odpowiednio oddalone od budynków mieszkalnych, ulicy czy parkingu. I tak w przypadku dwóch pierwszych części infrastruktury, musimy zachować odstęp 10 metrów. Jeśli chodzi o parking, to zależne jest to od jego wielkości. Jeśli parking jest zrobiony na maksymalnie cztery auta, wtedy musimy zostawić przerwę siedmiometrową. Jeżeli może na nim parkować od pięciu do sześćdziesięciu samochodów, wtedy ten odstęp musi wynosić już 10 metrów. W przypadku parkingów większych musimy zachować 20 metrów odległości. Poza tym dobrze jest jeśli to miejsce oddalone jest od miejsc, gdzie często przychodzą ludzie, ponieważ krzyczące podczas zabawy dzieci mogą przeszkadzać innym. Dobrze jest wybrać również miejsce, gdzie rosną drzewa i krzewy, ponieważ też będą naturalnie tłumić powstający hałas.

Na co trzeba zwrócić uwagę?

Przy zgłaszaniu placu zabaw, jako inwestycji w budżecie obywatelskim, należy zwrócić uwagę na to, jaką firmę wybieramy jako dostawcę urządzeń. Na rynku istnieje wiele producentów placów zabaw, ale nie wszyscy są na najwyższym poziomie. Dokładnie sprawdźmy, czy dostarczane na plac zabaw urządzenia spełniają wymagające normy dotyczące bezpieczeństwa. Oprócz tego, zróbmy dokładny plan, jakie urządzenia, gdzie będą ustawione. Pomoże nam w tym producent. Dobrze jest wykorzystać istniejące drzewa i krzewy. Oprócz samych urządzeń, zaplanujmy również małą infrastrukturę, jak ławki, śmietniki czy ogrodzenia. Wszystko to ma bowiem znaczenie dla komfortu użytkujących to miejsce w przyszłości. Tak przygotowany projekt możemy zgłosić jako pomysł do budżetu obywatelskiego, a następnie przekonywać ludzi, dlaczego właśnie na niego powinni oni głosować.

Related posts