Czy place zabaw są coraz rzadziej odwiedzane przez dzieci?

Na naszych osiedlach powstaje coraz więcej placów zabaw, niewątpliwie przyczynia się do tego nowa moda na wprowadzanie budżetów obywatelskich w miastach. Dzięki temu mieszkańcy mogą wybrać, co powstanie w miejscu ich zamieszkania. I często są to place zabaw. Ale czy wciąż są tak potrzebne?

Dzieci wolą zostawać w domu

Niewątpliwie coraz głośniej mówi się o tym, że dzieci w obecnych czasach są przede wszystkim skupione na elektronicznych zabawkach. Powstało nawet określenie „tabletowe dzieci”, nawiązujące do tego, że maluchy bardzo dużo czasu spędzają wpatrzone w ekrany tabletów, smart fonów czy laptopów. Tym samym nie wychodzą już tak często na świeże powietrze, nie nawiązują tak jak dawniej kontaktu z rówieśnikami. A im dziecko starsze, mimo że chodzi do szkoły i jest otoczony swoimi rówieśnikami, tym częściej nie ma wokół siebie ludzi, przynajmniej w realu, ponieważ większość znajomości nawiązuje przez Internet. Tym samym dzieci nie spędzają czasu na podwórku, a więc niepotrzebne są już boiska czy place zabaw. Można by pomyśleć, że te wszystkie miejsca powinny stać w takim razie puste, bo przecież maluchy tylko siedzą w domu. Okazuje się jednak, że wciąż w dzieciach jest potrzebna szaleństwa na powietrzu. I im bardziej zachęcające są place zabaw, tym chętniej na nie przychodzą.

Ruch to na pewno zdrowie

Nie ma co ukrywać, że powiedzenie, że ruch to zdrowie jest wciąż aktualne i prawdopodobnie nie zestarzeje się nigdy. Jeżeli wiedzą o tym rodzice, to już połowa sukcesu, ponieważ to właśnie oni są odpowiedzialni za to, żeby dziecko chciało i lubiło spędzać czas na podwórku. Jeżeli bowiem w okresie wczesno przedszkolnym nie będziemy chodzić z dzieckiem na place zabaw, nie będziemy zabierać na spacery czy przejażdżki rowerem, to gdy maluch podrośnie, na pewno sam z siebie nie będzie chciał tego robić, bo w końcu nie będzie tego w ogóle znał. Na szczęście w dzisiejszych czasach miejsca dla dzieci są dużo bardziej przemyślane niż kiedyś, a tym samym są bardziej zachęcające i bezpieczne, dlatego wystarczy parę razy zabrać tam malucha, żeby później sam nas zaciągał i chciał spędzać tam czas. A w końcu place zabaw rozwijają również koordynację ruchową, dlatego taki pobyt na nich może przynieść same korzyści. Tym bardziej nie powinno się siedzieć z dzieckiem w domu, ale dawać mu możliwości pokochania ruchu i spędzania czasu na świeżym powietrzu. Przy takim myśleniu tablet na pewno nie będzie często brany przez niego do ręki.

Related posts