Place zabaw wczoraj i dziś

Place zabaw są bardzo różnorodne. Obecnie producenci bardzo wysoko stawiają poprzeczkę, a maluchy mogą swobodnie spędzać czas. Ze względu na różne motywy można pozwolić sobie na zabawy tematyczne. Kiedyś tak nie było, a dowody na to można spotkać jeszcze dziś w postaci starych i zardzewiałych huśtawek, które ledwo się trzymają.

Mniejszy wybór, niska jakość

Tak można scharakteryzować place zbaw, które powstawały przeszło dwie dekady temu. Nie były one takie jak obecnie, a wręcz przeciwnie. Nie spełniały zbyt wysokich standardów. Z tego właśnie powodu zabawa na nich nie była w pełni bezpieczna. Huśtawki były często źle przytwierdzone. To jednak nie wszystko, co można im zarzucić. Przede wszystkim były praktycznie identyczne. Różniły się odcieniem, ale większość wyglądała praktycznie tak samo. Poza tym, wybór urządzeń na placu zabaw był zdecydowanie mniejszy. Maluchy miały do dyspozycji głównie huśtawki, karuzele, piaskownice. Nie było mowy o fantazyjnych sprzętach, które pobudzały wyobraźnie i rozwijały kreatywność. W czasach głębokiej komuny atrakcją był trzepak do dywanów, na którym dzieci mogły ćwiczyć, wykonywać fikołki, a także rozwijać zdolności motoryczne. Co prawda, niektórzy z rozrzewnieniem wspominają czasy dzieciństwa, ale jednak jako dorośli wiemy, że im większy wybór tym lepiej. Dzieci potrzebują bodźców, by się rozwijać. Wadą palców zabaw sprzed przeszło 20 lat była też stosowana farba. Wtedy nie było mowy o ty, by powierzchnia bla malowana preparatami ekologicznymi, przyjaznymi dla dzieci. To mogło powodować alergie i uczulenia skóry.

Place zabaw dziś

Dziś jest na szczęście zupełnie inaczej. place zabaw są znacznie lepsze niż bywało to dawniej. Przede wszystkim są stabilne i w pełni bezpieczne. Najczęściej można spotkać realizacje wykonane z wysokiej jakości tworzywa sztucznego, które jest odporne na działania czynników atmosferycznych i mechanicznych. To powoduje, że pomimo niesprzyjających warunków pogodowych wciąż wyglądają dobrze i są bardzo bezpieczne. Poza tym, place zabaw są bardzo fantazyjne i kolorowe. Z pewnością większość rodziców, patrząc na palce zbaw, które teraz maja do dyspozycji maluchy, bardzo im tego zazdrości. Same sprzęty na placu zabaw są bardzo oryginalne. Nie tylko pobudzają kreatywne myślenie, ale również wpływają na rozwój psychomotoryczny. Dostarczają bodźców, by dzieci mogły się rozwijać. Producenci bardzo wysoko stawiają poprzeczkę. Kolekcje na placach zabaw nawiązują do różnych motywów, np. do zwierząt w zoo, do roślin czy tez bardziej fantazyjnych, jak np. kosmos.

Related posts