Polimeryzacja podłóg – czym jest i kiedy się ją wykonuje?

Drewniane podłogi to dziś luksus, na który warto sobie pozwolić – wyglądają niezwykle estetycznie, są naturalne, doskonale komponują się z pozostałymi elementami wystroju wnętrza, a do tego są ciche i ciepłe. Nie da się jednak ukryć, że są trudne w pielęgnacji, dlatego polimeryzacja podłóg – http://sauberlab.pl/polimeryzacja-podlog/ – jest dziś coraz powszechniejszą usługą.

Jak pielęgnować drewnianą podłogę?

Drewno na podłodze wymaga przede wszystkim starannego ułożenia klepek, wypełnienia wszelkich szczelin i nierówności, a także zakonserwowania i polakierowania. Dawniej powszechnie stosowanym do konserwacji i zabezpieczania podłóg środkiem był po prostu lakier do drewna. Substancja ta jednak nie jest dość trwała, by przez lata zabezpieczać wierzchnią warstwę podłogi przed ścieraniem się i niszczeniem.

Podłogi drewniane wymagają starannej pielęgnacji, ale też delikatnego obchodzenia się z nimi. Zaleca się, by stosować specjalne środki ochronne do mycia i pielęgnacji drewna, a także zabezpieczać podłogę przed uszkodzeniami poprzez stosowanie specjalnych filcowych nakładek pod nogi krzeseł lub przykrywanie podłogi dywanem. W miejscach, w których nie ma mowy o położeniu wykładziny lub dywanu, a podłoga wykonana jest z drewna, lastryko lub delikatnych płytek, doskonale sprawdzać się będzie polimeryzacja podłóg, czyli specjalny system ich ochrony.

Polimeryzacja podłóg – co i gdzie polimeryzujemy?

Do polimeryzacji podłóg nadają się praktycznie wszystkie tworzywa i materiały stosowane w ich pokrywaniu – drewno, płytki, panele, a nawet lastryko czy gumoleum. Polimeryzuje się podłogi w pomieszczeniach, które narażone są na zniszczenie, głównie tam, gdzie chodzi dużo ludzi. Takie rozwiązanie ochronne dla podłóg świetnie sprawdzi się zatem w urzędach, szkołach, szpitalach i innych miejscach, w których podłogi wycierają się tam, gdzie chodzą po nich ludzie, nierzadko w ciężkich butach lub szpilkach.

Procesy polimeryzacji podłóg

Pierwszym etapem polimeryzacji podłogi jest usunięcie wszystkich wierzchnich warstw akrylowych lub polimerowych celem przygotowania do nałożenia nowych warstw. Następnie czyści się gruntownie całą powierzchnię posadzki, po czym neutralizuje się ją i nakłada podkład. Kolejne etapy to nakładanie 2-3 warstw akrylowych, by wzmocnić posadzkę i nadać jej pożądanej twardości. Na końcu poleruje się posadzkę, by była błyszcząca i estetycznie wyglądała. Efekt końcowy jaki daje polimeryzacja podłóg jest rzeczywiście piorunujący, a co najważniejsze – pozwala skutecznie zabezpieczyć posadzkę przed jej szybkim zniszczeniem i koniecznością wymiany w krótkim czasie.

Co daje polimeryzacja podłóg?

Polimeryzację podłóg wykonuje się głównie w celu jej wzmocnienia i naprawienia struktury zniszczonej i wytartej posadzki. Jednak to nie wszystko. Używane do tego celu środki pozwalają uzyskać piękny lustrzany efekt połysku na powierzchni posadzki. Wspaniale wydobywa to naturalny kolor drewna, czy kamienia, którym jest pokryta podłoga. Oprócz tego zabieg polerowania posadzki sprawia, że kolor jest bardziej nasycony, głębszy, a tym samym – podłoga staje się swego rodzaju ozdobą całego pomieszczenia. Co nie mniej istotne, bardzo gładka powierzchnia nie oznacza, że podłoga jest śliska i niebezpieczna, a wręcz przeciwnie. Polimery stosowane do tego zabiegu tworzą na jej powierzchni antypoślizgową i antystatyczną powłokę. W praktyce oznacza to, że podłoga zabezpieczona polimerami jest bezpieczna i mniej śliska, a także bardziej odporna na zabrudzenia. Nie pozostaje to bez znaczenia dla procesu czyszczenia podłogi – o wiele łatwiej jest usunąć z niej zabrudzenia, co sprawia, że mycie podłogi jest szybsze i bardziej efektywne.

Podłoga po polimeryzacji wymaga zatem nieco rzadszego i mniej czasochłonnego oraz męczącego odkurzania i mycia. Co 2-3 miesiące zaleca się polerowanie podłogi przy pomocy dobrych środków polerujących, by zachować jej piękną błyszczącą powierzchnię. Zabieg polimeryzacji podłóg najlepiej sprawdza się w miejscach, gdzie często chodzą ludzie, jednak z powodzeniem możemy w ten sposób utwardzić podłogi w swoim domu.

Related posts