Kiedy wniosek na plac zabaw z budżetu obywatelskiego może zostać odrzucony?

Budżet obywatelski jest coraz popularniejszym sposobem na pozyskiwanie środków na różnego typu inwestycje. Jedną z nich jest chociażby plac zabaw. Niestety, trzeba spełnić mnóstwo formalności. Złożenie wniosku to jedynie czubek góry lodowej. Jakich błędów należy unikać, by nasz projekt nie był odrzucony.

Pilnuj terminów

Pierwszą i najważniejszą rzeczą są terminy, których trzeba bardzo pilnować. Tylko w ten sposób będzie można zgłosić inwestycje do realizacji. Należy jednak bardzo uważać, bo choć budżet obywatelski jest praktycznie w każdym większym mieście, to jednak harmonogram składania wniosku jest wszędzie różny. Trzeba być więc na bieżąco ze wszystkimi aktualnościami na stronie www magistratu. Można także dopytywać się o budżet obywatelski w punkcie informacji miejskiej. Na szczęście nie jest trudno ustalić konkretny termin. Problem mogą sprawiać jednak to, by tego nie przeoczyć. Należy mieć więc rękę na pulsie. Wymagane dokumenty trzeba złożyć w ustalonym wcześniej terminie. Tylko wtedy jest szansa na plac zabaw z budżetu obywatelskiego. Nie ma tu mowy o dobrym sercu urzędników. Procedury są jasno określone i należy ich dopełnić. Spóźnienie chociażby o jeden dzień skutkuje odrzuceniem wniosku.

Zadbaj o to, by dostarczyć dokładny kosztorys

Wraz ze wnioskiem trzeba złożyć wstępną kalkulację. Musi ona być zgodna z kwotą, którą mamy do dyspozycji w ramach programu. Tylko w ten sposób wniosek będzie mógł zakwalifikować się do kolejnego etapu. Kwota, którą możemy dysponować jest różna. Każda gmina ustala własne procedury. Zazwyczaj jednak w większych miastach można liczyć na sfinansowanie inwestycji w kilku dzielnicach. Z kolei mniejsze gminy z reguły otrzymują do dyspozycji tylko jedna pulę. Trzeba donieść kosztorys, który nie będzie przekracza zadeklarowanej przez gminy kwoty. Jeśli tego nie zrobimy, będziemy się musieli liczyć z tym, że nasz wniosek na plac zabaw z budżetu obywatelskiego będzie odrzucony.

Dostarcz wszystkie potrzebne dokumenty

Wykaz dokumentów będzie do znalezienia na stronie www. Z reguły jednak oprócz kosztorysu trzeba również przynieść projekt, a także uwzględnić lokalizację. Na tym etapie również można spotkać się z odrzuceniem wniosku. Plac zabaw musi być bowiem ustawiony na danym terenie. Są dokładne wytyczne, które określają wszelkie odległości. Przykładowo, miejsce nie może być zbyt blisko ulicy czy parkingu. Są to detale, o których niewiele osób ma pojęcie. Stąd też warto zlecić wykonanie projekty profesjonalnej firmie, która zajmie się tym kompleksowo.

Related posts