Jak wybudować place zabaw bez płacenia?

Chcesz, by na twoim osiedlu powstały place zabaw z prawdziwego zdarzenia? Wiesz jednak, że wiąże się to z dużymi kosztami. Są jednak sposoby, by pozyskać środki na realizację takiego przedsięwzięcia. Jak można się za to zabrać.

Poproś o pomoc zarządcę terenu

Jeśli mieszkasz na osiedlu, dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy zarządcy danego obszaru. Często jest to spółdzielnia mieszkaniowa czy też bezpośrednio gmina. Są to podmioty, które muszą sobie zaplanować budżet na kolejny rok. Można więc napisać do nich podanie z prośbą o to, by w pobliżu powstały place zabaw dla dzieci. Warto wziąć pod uwagę fakt, że często gmina czy też administracja rozstrzyga takie podanie pozytywnie. Dobrze jest zebrać pod wnioskiem podpisy innych rodziców. Im więcej, tym lepiej. Wtedy będziemy mieli okazję pokazać, że spraw jest paląca i nie są to bynajmniej żadne przelewki. Zapotrzebowania na to, by w okolicy powstały place zabaw jest bardzo duże. Warto więc się za to zabrać jak najszybciej. Oczywiście, pomysł może nie wypalić. Czasem zarządcy nie chcą przeznaczać dodatkowych środków na tego typu inwestycje, jednak w praktyce może okazać się, że wiele osób wyrazi na takie działania swoją zgodę. Dobrze jest więc spróbować różnych możliwości.

A może budżet obywatelski?

Jeśli nie uda się pozyskać środków z gminy, warto wziąć pod uwagę inne możliwości. Jedną z lepszych opcji jest budżet obywatelski. Są to dodatkowe środki z budżetu, które można przeznaczyć na inwestycje w mieście. W programie bierze udział większość gmin. Projekty, które można realizować, tym place zabaw, zgłaszają sami mieszkańcy. W ten sposób miasto realizuje inwestycje, które są szczególnie potrzebne w lokalnej społeczności. W końcu kto, ja nie sami mieszkańcy wiedzą najlepiej, czego potrzeba w ich okolicy. Ważne jest, by planować pilnować wszystkich terminów. W każdym mieście sa nieco inne procedury składania wniosków. W jednych gminach środki lokowane są na wiele dzielnic, w innych do dyspozycji mieszkańców jest tylko jednak kwota. Każdy zameldowany mieszkaniec danej gminy może złożyć wniosek wraz z załącznika, np. w postaci kosztorysu. Jeśli dokumenty przejdą weryfikacje pod względem formalnym, inwestycja będzie poddana pod głosowanie. Wygra projekt z największą ilością głosów. Dzięki temu wybrać naprawdę potrzebny projekt. Budowa placów zabaw z budżetu obywatelskiego na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowana, jednak warto się postarać, bo place zabaw są bardzo ważne dla rozwoju dzieci.

Related posts