ZAĆMA – jej usuwanie nie boli i jest bezpieczne

Zabieg usunięcia zaćmy trwa zaledwie kwadrans i jest w zupełności bezpieczny oraz bezbolesny! Dlaczego w takim razie tak wiele osób obawia się zabiegu, odwleka go, boi się zgłosić do lekarza? Najpewniej wynika to z braku wiedzy. Dziś zaćma to krótki zabieg, który przeprowadzają specjaliści z wieloletnim doświadczeniem, tacy jak okuliści z Centrum Lekarskiego Alfa: http://alfamedycyna.pl/skoczow/szpital/oddzial-okulistyki/operacja-zacmy/. Nie ma w nim nic skomplikowanego, dzięki czemu powikłania to zaledwie niewielki odsetek zabiegów. Gdy mamy do czynienia z zaćmą – warto udać się do lekarza specjalisty, który dokładnie opowie na czym polega zabieg i rozwieje wszelkie wątpliwości. Tak przygotowany pacjent z pewnością będzie spokojniejszy.

Zaćma – jak się objawia?

Najczęstszym objawem zaćmy jest zasnucie świata mgłą. Chory czasami widzi podwójnie lub ma wrażenie światła przed oczami. Gdy choroba postępuje, coraz trudniej z nią żyć. O obecności zaćmy może stwierdzić lekarz okulista lub optyk. Nie należy wtedy zwlekać, a jak najszybciej wykonać potrzebne badania i umówić się na operację. Usuwanie zaćmy opiera się na metodzie fakoemulsyfikacji, dzięki czemu operacja trwa zaledwie 15 minut, a na oku nie zakłada się szwów. Pacjent, po krótkiej rekonwalescencji, zostaje wypisany ze szpitala jeszcze tego samego dnia.

Jakie badania należy wykonać przed operacją?

Lekarz przed skierowaniem na zabieg dokładnie wypytuje o stan zdrowia pacjenta i ewentualne inne choroby oczu. Ważne jest, by powiadomić lekarza o tym z jakimi chorobami się zmagamy i jakie leki przyjmujemy. Lekarz pyta również o jakość widzenia, o to jak widzimy z daleka i bliska oraz o widzenie nocne. Jeśli pacjent był już poddawany zabiegom na oku – lekarz musi dokładnie przeanalizować dokumenty z tych operacji. Przed zabiegiem badane jest również ciśnienie w oku. O odmowę na przeprowadzenie zabieg jest trudno – można się z nią spotkać praktycznie tylko wtedy, gdy z powodu innych chorób operacja zaćmy nie przyniosłaby żadnej poprawy.

Anestezjolog – czyli ostatnie przygotowania przed zabiegiem

Operacja zaćmy trwa krótko i przeprowadza się ją z znieczuleniu miejscowym, ale konsultacja anestezjologiczna musi tutaj przebiegać jak przed każdą inną operacją. Konsultacja taka powinna być przeprowadzona na dzień przed zabiegiem. Lekarz anestezjolog wypytuje pacjenta o wszystkie przebyte choroby i przyjmowane leki – jest to bardzo ważne. Podczas zabiegu anestezjolog zawsze bierze pod uwagę ewentualność konieczności przeprowadzenia znieczulenia ogólnego. Na taką konsultację pacjent powinien zabrać opakowania bądź ulotki wszystkich leków, które aktualnie przyjmuje oraz całą dokumentację medyczną. Podczas konsultacji podpisuje się zgodę na znieczulenie. Standardowo wykonywane jest znieczulenie miejscowe, ponieważ jest mniej obciążające dla organizmu. Pacjent ma jednak prawo do znieczulenia ogólnego. Anestezjolog powiadomi również, które leki należy przed operacją odstawić.

W dniu zabiegu

Najlepiej, gdyby pacjent w szpitalu pojawił się na czczo. Kobietom zaleca się przyjście bez makijażu. Należy się wygodnie ubrać i pozytywnie nastawić. Operacja zaćmy jest zupełnie bezbolesna i bezpieczna! Większość obaw pacjentów wynika z niewiedzy odnośnie zabiegu. Właśnie dlatego warto podczas planowania zabiegu zgłosić się do profesjonalistów, gdzie lekarze rozwieją wszelkie obawy dotyczące operacji, co znacznie uspokoi pacjenta.

Wszystko, co należy wiedzieć po zabiegu

Pacjenci po usunięciu zaćmy opuszczają szpital jeszcze tego samego dnia. Wychodzą z receptą na specjalne krople do oczy zawierające antybiotyk lub sterydy w celu uniknięcia zakażenia. Po zabiegu należy przede wszystkim przestrzegać zasad higieny – nie wolno dotykać oka, a przed zastosowaniem kropli dokładnie umyć ręce i uważać, by końcem buteleczki nie dotknąć oka, a nawet rzęs. Najważniejsze jest stosowanie kropli zgodnie z zaleceniem lekarza i zgłoszenie się po receptę na nowe, gdy się skończą. Opatrunku nie trzeba nosić przy wyjściu na zewnątrz, ale oko należy chronić przed słońcem – pomogą w tym okulary przeciwsłoneczne. Bardzo ważne jest, aby po operacji dużo odpoczywać, najlepiej leżeć i nie przemęczać się. Absolutnie nie wolno wykonywać gwałtownych ruchów, na przykład gwałtowne schylanie się, ponieważ powoduje to podniesienie ciśnienia w gałce ocznej. Niewskazane jest również dźwiganie. Na pierwszą wizytę kontrolną należy udać się już na dzień po zabiegu.

Operacja zaćmy to nic strasznego!

Usunięcie zaćmy jest niesamowicie szybkim i bezpiecznym zabiegiem. Przez lekarzy jest traktowana jako zabieg prosty. Szybkie leczenie zaćmy jest bardzo ważne, ponieważ choroba rozwija się i może prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Dlatego nie warto zwlekać, gdy pacjent dowie się, że choruje na zaćmę powinien od razu spróbować zapisać się na operację. Zamglone widzenie i stale pogarszająca się ostrość wzroku to tylko niektóry objawy zaćmy, które znacznie obniżają komfort życia. Po zabiegu wzrok powraca do dawnej świetności. Nie ma sensu męczyć się i unikać zabiegu. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwość należy je skonsultować z lekarzem.

Related posts