Zbuduj plac zabaw w ramach budżetu obywatelskiego

Budżet obywatelski jest to inicjatywa, której głównym zadaniem jest poznanie sugestii obywateli i zachęcenie ich w udziale życiu miasta. Dzięki temu programowi powstało już wiele interesujących projektów między innymi place zabaw dla dzieci. Zobacz, czym jest budżet obywatelski i jak możesz zgłosić swój projekt.

Co to jest budżet obywatelski?

Budżet obywatelski, określany również budżetem partycypacyjnym, jest to proces, który umożliwia mieszkańcom dyskusję oraz bezpośredni wpływ na decyzję o przeznaczeniu części budżetu publicznego na przedsięwzięcia zgłoszone przez obywateli danego miasta. Celem tej inicjatywy jest przede wszystkim wzmocnienie postawy obywatelskiej w mieszkańcach, poznanie ich potrzeb, jak i ukazanie im mechanizmu funkcjonowania miasta.

Jak powstał budżet obywatelski?

Budżet partycypacyjny powstał w brazylijskim mieście Porto Alegre w 1989 roku i od tego momentu podejmowane są tam działania w ramach tego programu. Realizowanie tej inicjatywy w pionierskim mieście polega głównie na dużym zaangażowaniu mieszkańców, którzy co roku biorą udział w kilku cyklach spotkań organizowanych na osiedlach miasta. Jeżeli zaś chodzi o nasz kraj, to budżet obywatelski pojawił się w 2011 roku. Od tego momentu do Gdańska, który jest pionierem w naszym kraju, dołączyło w przeciągu pięciu lat ponad 30-ci miast w tym Warszawa.

Jak zgłosić projekt?

Jeżeli wymarzyło nam się, aby w naszym mieście pojawiły się nowe place zabaw, to możemy nasz projekt złożyć w ramach budżetu partycypacyjnego o charakterze lokalnym. Charakter lokalny to taki, który dotyczy potrzeb jednego z wyznaczonych obszarów dzielnicy. Projekty te mogą dotyczyć wieli sfer życia: zdrowia, sportu, rekreacji, edukacji, kultury, czy komunikacji. Niektóre z tych projektów, między innymi te, dzięki którym powstaną nowe place zabaw, są projektami o charakterze inwestycyjnym. W jaki sposób można w takim razie zgłosić projekt? Wystarczy złożyć formularz z opisem pomysłu na projekt i wszystkimi potrzebnymi załącznikami. Pamiętajmy, że projekty do budżetu obywatelskiego na rok 2017 można składać w styczniu 2016 roku, a analogiczna sytuacja jest w przypadku kolejnych lat. Projekt można złożyć elektronicznie za pośrednictwem strony urzędu miasta, w którym mieszkamy lub osobiście. Swoją propozycję może zgłosić każda osoba, która jest mieszkańcem danego miasta. Nie musimy w tym celu być nawet zameldowani.

Related posts